Jak wygląda proces recyklingu pudeł kartonowych?

Kartony to bardzo ekologiczne, wytrzymałe oraz uniwersalne opakowania, które wykorzystywane są w różnych branżach. Co więcej pudła kartonowe nadają się do recyklingu, dzięki czemu materiał wchodzi do kolejnego obiegu, co jest korzystne dla naszego środowiska. Jak dokładnie przebiega ten proces? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Jakie pudła nadają się do recyklingu?

Niemalże wszystkie, nawet te z domieszką tworzyw sztucznych np. opakowania po napojach. Niemniej jednak w tym przypadku należy je wyrzucać do odpowiednich kontenerów (żółtych). W specjalnych maszynach (hydropulperach) zostają one poddane procesowi rozwłókniania, a następnie są mieszane. Z powstałej masy produkuje się m.in. papier.
Standardowe pudła kartonowe należy umieszczać w niebieskich workach bądź pojemnikach na odpady, aby zostały poddane recyklingowi. Przy czym warto pamiętać, aby nie wyrzucać przemoczonego papieru i tego, który miał kontakt z żywnością.

Etapy recyklingu pudeł kartonowych

Proces przetwarzania papieru podzielony jest na 5 części:

Recykling pudeł kartonowych nie jest możliwy w nieskończoność, niemniej jednak proces ten na pewno pomaga naszemu środowisku. Dlatego zużyte opakowania i papiery powinniśmy wyrzucać do odpowiednich kontenerów, warto również decydować się na kupno opakowań przetworzonych.